Follow Us:      
       

828 East Desert Hills Drive
Saint George, Utah 84790
T: 435.674.0885
F: 435.674.2606

Team Accomplishments

2020-2021

Girls SoccerRegion ChampionBenji Nelson – Head Coach
Girls TennisState 2nd PlaceAfton Balderree – Head Coach
Boys GolfState 2nd PlaceRon Denos – Head Coach
Boys Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Boys Cross CountryState ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls Cross CountryState 2nd PlaceLogan Fielding – Head Coach
Girls VolleyballRegion ChampionCraig Allred – Head Coach

2019-2020

Girls TennisRegion ChampionDave Smith- Head Coach
Girls TennisState ChampionDave Smith – Head Coach
Girls SoccerRegion ChampionBenji Nelson – Head Coach
Boys Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls Cross CountryState 2nd PlaceLogan Fielding – Head Coach
Boys SwimRegion ChampionShawn King – Head Coach
Boys SwimState ChampionShawn King – Head Coach
Girls SwimState ChampionDani Caldwell – Head Coach

2018-2019

Girls TennisRegion ChampionDave Smith – Head Coach
Boys GolfRegion ChampionRon Denos – Head Coach
Girls Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls TennisState 2nd PlaceDave Smith – Head Coach
Boys GolfState 2nd PlaceRon Denos Head Coach
Girls Cross CountryState ChampionLogan Fielding – Head Coach
Drill TeamRegion ChampionMarcee Christensen – Head Coach
Girls SwimRegion ChampionDani Caldwell – Head Coach
Boys SwimRegion ChampionShawn King – Head Coach
Girls SwimState ChampionDani Caldwell – Head Coach
Boys SwimState ChampionShawn King – Head Coach
BaseballState ChampionChris Allred – Head Coach
Girls TrackRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls TrackState 2nd PlaceLogan Fielding – Head Coach
Boys TrackRegion ChampionDace Goulding – Head Coach
Boys TrackState ChampionDace Goulding – Head Coach
Boys SoccerRegion ChampionBenji Nelson – Head Coach
Boys SoccerState 2nd PlaceBenji Nelson – Head Coach
Girls GolfRegion Champion

Todd Meyer – Head Coach

VolleyballRegion Champion

Sharon Christensen – Head Coach

   

All Sports Award 4A

  

2017-2018

Girls TennisRegion ChampionDave Smith – Head Coach
Girls Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls TennisState 2nd PlaceDave Smith – Head Coach
 Drill TeamRegion ChampionMarcee Christensen – Head Coach
 Boys SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
 Girls SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
CheerleadingState ChampionPatty Richardson – Head Coach
Drill TeamState ChampionMarcee Christensen – Head Coach
Boys SwimState ChampionDani Caldwell – Head Coach
Boys TennisRegion ChampionDave Smith – Head Coach
 Girls GolfRegion ChampionLaurie Dyer – Head Coach
 Girls TrackRegion Champion Logan Fielding – Head Coach
Boys TrackRegion ChampionDace Goulding – Head Coach
Boys SoccerState ChampionBenji Nelson – Head Coach
Girls GolfState ChampionLaurie Dyer – Head Coach
Girls TrackState 2nd PlaceLogan Fielding – Head Coach
BaseballState 2nd PlaceChris Allred – Head Coach
Boys TrackState ChampionDace Goulding – Head Coach
VolleyballRegion ChampionSharon Christensen – Head Coach
All Sports Award – 4A  

2016-2017

Girls TennisRegion Champion Dave Smith – Head Coach
Girls SoccerRegion ChampionBenji Nelson – Head Coach
Boys Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
VolleyballRegion ChampionJill Swaney – Head Coach
FootballState ChampionCarl Franke – Head Coach
Boys Cross CountryState ChampionLogan Fielding  – Head Coach
Girls Cross CountryState 2nd PlaceLogan Fielding – Head Coach
Boys BasketballRegion ChampionWade Turley – Head Coach
Girls BasketballRegion ChampionRon Denos – Head Coach
WrestlingRegion ChampionBrian Pace – Head Coach
DrillRegion ChampionMarcee Christensen – Head Coach
Girls SwimmingRegion ChampionDani Caldwell – Head Coach
 Girls GolfRegion ChampionLaurie Dyer – Head coach
Girls TrackRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Boys TrackRegion ChampionDace Goulding – Head Coach
Girls GolfState ChampionLaurie Dyer – Head Coach
Girls TrackState ChampionLogan Fielding – Head Coach
Boys TrackState ChampionDace Goulding – Head Coach
   
All-Sports Award-3A  
UIAAA Directors Cup Winner  

2015-16

Girls TennisRegion ChampionDow Christenson – Head Coach
Girls SoccerRegion ChampionBenji Nelson – Head Coach
FootballRegion ChampionCarl – Franke – Head Coach
Boys Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls GolfRegion ChampionLaurie Dyer – Head Coach
Boys TrackRegion ChampionDace Goulding – Head Coach
Boys Cross CountryState ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls GolfState ChampionLaurie Dyer – Head Coach
Girls TrackState 2nd Place Logan Fielding – Head Coach
Boys TrackState ChampionDace Goulding – Head Coach
   
All-Sports Award – 3A  

2014-15

Boys Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Boys TrackRegion ChampionDace Goulding – Head Coach
FootballRegion ChampionCarl Franke – Head Coach
Girls GolfRegion ChampionLaurie Dyer – Head Coach
BaseballRegion ChampionJerry Beck – Head Coach
Girls SoccerState 2nd Place Shaley Allen – Head Coach
Boys Cross CountryState ChampionLogan Fielding – Head Coach
Girls TrackState Champion Tiffany Lott-Hogan – Head Coach
Boys TrackState Champion Dace Goulding – Head Coach
Girls GolfState ChampionLaurie Dyer – Head Coach
   
All Sports Award – 3A  

2013-14

Boys GolfRegion Champion Ron Denos – Head Coach
VolleyballRegion ChampionJill Swaney – Head Coach
Boys Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
Boys Track Region Champion Dace Goulding – Head Coach
Girls GolfRegion ChampionLaurie Dyer – Head Coach
BaseballRegion ChampionJerry Beck – Head Coach
Girls BasketballRegion ChampionChris Allred – Head Coach
VolleyballState 2nd Place Jill Swaney – Head Coach
Boys TennisState 2nd Place Dow Christenson – Head Coach
Girls TrackState 2nd Place Tiffany Lott-Hogan – Head Coach
BaseballState 2nd Place Jerry Beck – Head Coach
Girls SwimState 2nd Place Dani Caldwell – Head Coach
FootballState Champion Carl Franke – Head Coach
Girls BasketballState Champion Chris Allred – Head Coach
Girls GolfState Champion Laurie Dyer – Head Coach
Boys Cross CountryState Champion Logan Fielding – Head Coach
Boys TrackState ChampionDace Goulding – Head Coach
   
All Sports Award – 3A**  
**Set a new state record for most points earned in ALL classifications. (116 points)

2012-13

Girls GolfRegion ChampionLaurie Dyer – Head Coach
Boys GolfRegion ChampionRon Denos – Head Coach
VolleyballRegion ChampionJill Swaney – Head Coach
Boys Cross CountryRegion ChampionLogan Fielding – Head Coach
FootballRegion ChampionCarl Franke – Head Coach
BaseballRegion ChampionJerry Beck – Head Coach
Girls BasketballRegion ChampionChris Allred – Head Coach
WrestlingRegion Champion Warren Richins – Head Coach
Boys SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
Boys TrackRegion Champion Dace Goulding – Head Coach
Boys SoccerRegion Champion Stuart Dewey – Head Coach
BaseballState 2nd Place Jerry Beck – Head Coach
Girls BasketballState 2nd Place Chris Allred – Head Coach
Boys TennisState 2nd Place Dow Christenson – Head Coach
VolleyballState ChampionJill Swaney – Head Coach
Girls GolfState Champion Laurie Dyer – Head Coach
Boys TrackState Champion Dace Goulding – Head Coach
   
Directors CupUIAAA 
All Sports Award – 3A  

2011-12

Girls GolfRegion Champion Laurie Dyer – Head Coach
Girls SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
Boys SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
Boys BasketballRegion Champion Steve Melessa – Head Coach
FootballState 2nd Place Jake Nelson – Head Coach
Girls BasketballState 2nd PlaceChris Allred – Head Coach
Girls SwimState 2nd Place Dani Caldwell – Head Coach
Boys TrackState 2nd Place Dace Goulding – Head Coach
Drama & TheaterState 2nd PlaceSarina Armstrong – Head Coach
Boys TennisState 2nd PlaceDow Christenson – Head Coach
Girls GolfState ChampionLaurie Dyer – Head Coach
   
Directors CupUIAAA 
All Sports Award – 3A  

2010-11

Boys GolfRegion Champion Ron Denos – Head Coach
Girls GolfRegion Champion Laurie Dyer – Head Coach
Girls SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
Girls TennisRegion Champion Dow Christenson – Head Coach
Boys SoccerRegion Champion Logan Fielding – Head Coach
Boys SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
Boys TennisRegion Champion Dow Christenson – Head Coach
Boys BasketballRegion Champion Steve Melessa – Head Coach
ForensicsRegion Champion Mike Eaton – Head Coach
Boys SwimState 2nd Place Dani Caldwell – Head Coach
Girls TennisState Champion Dow Christenson – Head Coach
Boys TennisState ChampionDow Christenson – Head Coach
   
Directors CupUIAAA 
All Sports Award – 3A  

2009-10

Girls SoccerRegion Champion Shaley Allen – Head Coach
Boys GolfRegion Champion Ron Denos – Head Coach
Girls GolfRegion Champion Laurie Dyer – Head Coach
Girls TennisRegion ChampionDow Christenson – Head Coach
Boys TennisRegion Champion Dow Christenson – Head Coach
Girls SwimRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
Boys SwimRegion Champion Dani Caldwell  Head Coach
Boys BasketballRegion Champion Steve Melessa – Head Coach
BaseballRegion Champion Jerry Beck – Head Coach
Boys SoccerRegion Champion Logan Fielding – Head Coach
Boys GolfState 2nd Place Ron Denos – Head Coach
Girls TennisState Champion Dow Christenson – Head Coach
Boys TennisState Champion Dow Christenson – Head Coach
Girls GolfState Champion Laurie Dyer – Head Coach

2008-2009

Girls TennisRegion ChampionDow Christenson – Head Coach
Girls SwimmingRegion Champion Dani Caldwell – Head Coach
Boys SoccerRegion Champion Logan Fielding – Head Coach
Girls TennisState ChampionDow Christenson – Head Coach
Mission Statement
Desert Hills High School is a community of lifelong learners held to high standards of academic scholarship, integrity, self-discipline and citizenship.

Contact Us

28 East Desert Hills Drive
Saint George, Utah 84790
T: 435.674.0885
F: 435.674.2606